Kasetden Kayıt

Soru(n)larınız..
Kullanıcı avatarı
Green
Forum Üyesi
Forum Üyesi
Teşekkür etti: 193 kere
Teşekkür aldı: 296 kere

Kasetden Kayıt

Mesajgönderen Green » 05 Şub 2018, 20:35

Merhaba,

Kasetten kayıt yaptım fakat sesin azaldığı noktalarda arka planda kayıt seside geliyor. Bunu nasıl önleyebilirim ? Örnek olarak aşağıdak bir kesit göndereceğim. Desteğiniz için teşekkür ederim.

https://yadi.sk/d/c2j_4jzZ3S7kCF
TAVERNALAR KRALI ATİLLA KAYA

www.instagram.com/kralatillakaya64
www.facebook.com/KralAtillaKaya
https://www.youtube.com/channel/UCDjg-W ... subscriber

Kullanıcı avatarı
Ramazan
Moderatör
Moderatör
Teşekkür etti: 179 kere
Teşekkür aldı: 1775 kere

Kasetden Kayıt

Mesajgönderen Ramazan » 05 Şub 2018, 21:13

Anladığım kadarıyla siz dipsesten bahsediyorsunuz kaseti riplerken kasetin dip sesini ya da bantın kristale sürtme sesine bir çare yok (benim bildiğim kadarıyla) ancak ripledikten sonra belirli programlar sayesinde dip sesi temizleyebilirsiniz ama bu da kalite düşmesine sebebiyet veriyor.
Resim

Kullanıcı avatarı
Green
Forum Üyesi
Forum Üyesi
Teşekkür etti: 193 kere
Teşekkür aldı: 296 kere

Kasetden Kayıt

Mesajgönderen Green » 05 Şub 2018, 22:17

Ramazan yazdı:Anladığım kadarıyla siz dipsesten bahsediyorsunuz kaseti riplerken kasetin dip sesini ya da bantın kristale sürtme sesine bir çare yok (benim bildiğim kadarıyla) ancak ripledikten sonra belirli programlar sayesinde dip sesi temizleyebilirsiniz ama bu da kalite düşmesine sebebiyet veriyor.

Teşekkürler hocam aynen bahsettiğiniz gibi dip sesten bahsediyorum. İnternette bir kaç video izledim sanırım zorda olsa yapabilirim :)
TAVERNALAR KRALI ATİLLA KAYA

www.instagram.com/kralatillakaya64
www.facebook.com/KralAtillaKaya
https://www.youtube.com/channel/UCDjg-W ... subscriber

Kullanıcı avatarı
Karamürselli
Moderatör
Moderatör
Teşekkür etti: 48 kere
Teşekkür aldı: 3943 kere

Kasetden Kayıt

Mesajgönderen Karamürselli » 05 Şub 2018, 22:47

Arka plandan başka seslerin gelmesi genelde dolu kasetlere record yapılanlardan gelir.İlk baskı kasetlerde bu daha temizdir. Kaset bantının kristale sürtmesinden fışırtı gelir bazılarında çok bazılarında ise az. Bunun yanında kaset çalarda iyi olmalı. Mesela motor sesleri ,topraklamanın yapılmadığı düzensiz akımlardan gelen uğultular cızırtılar vs. bunlar olmamalı. Dip ses arkadaşımızın dediği gibi programlarla orjinal sese mümkün mertebe kayıp verdirmeyecek şekilde adobe audition programı ile yapılıyor. Ama illede bir frekans kaybı oluyor. Ancak kulağın yorulmaması için temizleme tercih edilir aksi takdirde banttan gelen sürtme sesi kaçınılmazdır. Sesi çatlatmamak ve dip sesin çoğalmasını engellemek için amfi sesini fazla vermeyin.
Üst düzey kaset decklerde örneğin 3 kafa decklerde daha temiz kayıt alındığı bilinir.
Filtreleme özelliği olan cihazlarda var sanırım. Yalnız bunların fiyatları uçuk.
Kayıtta ara kablolarda önemli. Yani hepsi bir bütün.

“Bir Bilene Sor” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir