Sultan II. Abdülhamid Han’ın Vefatının 100. Yıl Dönümü Anma Töreni

Geçmişten Geleceğe...
Kullanıcı avatarı
Mechul
Yardımcı Admin
Mesajlar: 612
Kayıt: 15 Ağu 2017, 11:12
Konum: Çorum
Teşekkür etti: 262 kere
Teşekkür aldı: 3261 kere
İletişim:

Sultan II. Abdülhamid Han’ın Vefatının 100. Yıl Dönümü Anma Töreni

Mesajgönderen Mechul » 11 Şub 2018, 02:08

Üç kıtanın son hükümdarı Sultan II. Abdülhamid Hân’ı vefatının 100. yıl dönümünde (8 Şubat 2018) Osmanlı Arşivleri Konferans Salonu’nda saat 10.30’da başlayacak törenle anacağız. Günümüzde varlığını koruyan birçok müessesenin temelini atan, açtığı modern eğitim kurumlarında genç Türkiye’nin kurucu kadrolarını yetiştiren Ulu Hakan’ı hatırda tutmak ve bize bıraktığı siyasal, sosyal, kültürel envanteri gözler önüne sermek gayesiyle tertip ettiğimiz törene Kur’an tilavetiyle başlayacağız. Etrafı ateşle çevrili bir Hünkârın itidalini kaybetmeden devleti var etme mücadelesini yetkin isimlerden dinleyeceğiz.

Anma törenine Sultan II. Abdülhamid Hân’ın yaşayan torunları da iştirak edecek. Törende onun “büyüğü olmakla övündüğü necip Türk kavmi”nin ilelebet canı pahasına sahipleneceği İstanbul’a kazandırdıklarını özetleyen Sultan II. Abdülhamid Hân’ın Dersaadet’i adlı belgesel ve kitabının yanı sıra, 25. cülus yıldönümü vesilesiyle tüm yurtta imar faaliyetlerinin özetlendiği Tebrikname-i Milli’nin tıpkı basımının lansmanı da yapılacak. Törende 28 Ocak’ta icra edilecek olan “Sultan II. Abdülhamid Hân’ın Dersaadeti Foto Maratonu”nun kazananlarına ödülleri takdim edilecek. Ayrıca tören öncesi Sultan’ın İstanbul’daki yapı envanterine dair “Belge ve Fotoğraf Sergisi”nin açılışı yapılacak.

Tüm Etkinlikler
a100-afisler1
Mevlit programı değişikliği
“Sultan II. Abdülhamid Hân’ın Vefatının 100. Sene-i Devriyesi Anma Etkinlikleri” kapsamında 10 Şubat Cumartesi günü Yıldız Hamidiye Camii’nde yapmayı planladığımız anma programı; Tamamlanan restorasyonu münasebetiyle, Sultan II. Abdülhamid Hân’ın medfun bulunduğu türbenin de ziyaret edilip dua edilecek olması sebebiyle, yine aynı gün sabah 07.00-10.00 saatleri arasında Sultanahmet Camii’ne alınmıştır.
Sultan II. Abdülhamid Hân’ın yurt dışında ve Türkiye’de yaşayan torunlarının da yer alacağı anma programına, vatandaşlarımız da katılabileceklerdir. Bu çerçevede cami programımız şu şekilde planlanmıştır:

Sultan II. Abdülhamid Hân’ın Kabri Başında Dua
Farklı mahlaslarla divan edebiyatına dair ürün veren birçok Osmanlı Sultanı, şiirlerinde eserleri ve hizmetleriyle hatırlanmayı umduğunu naif bir dille ifade eder. Ceddimizin bu büyük önderleri hayır eserleri ve hizmetleriyle de âdeta bir küçük “Fatiha” talebini iletir sonraki nesillere. Bu son derece haklı ve insancıl talebe, atalarına saygılı, onların mirası üzerinde özgürce yaşayan bizler karşılık vermeliyiz.
Bu niyetle Sultan II. Abdülhamid Hân’ın 3. kuşak torunlarından Harun Abdülkerim Osmanoğlu’nun nezaretinde 10 Şubat 2017 Cumartesi günü Sultanmahmet Camiinde sabah namazından sonra Kuran-I Kerim Tilaveti ve Dua okunacak. Camii çıkışında cemaate çorba ikram edilecek. Sonra Sultan II. Abdülhamid Hân’ın Kabrine yani II. Mahmut Türbesi’ne yürüyüşe geçilecek ve kabri başında Kuran-I Kerim Tilaveti ve Dua okunacak

Sultan II. Abdülhamid Hân’ın Kabri Başında Dua
10 Şubat 2017 Cumartesi: Sultanahmet Camii – II. Mahmud Türbesi
07.30 Sabah Namazı Sonrası Sultanahmet Camii’nde Kuran-ı Kerim Tilaveti-Dua
08.00 Namaz Sonrası Çorba İkramı
08.30 Sultanahmet Camii’nden, Sultan II. Abdülhamid Hân’ın Kabrine Yürüyüş
09.00 Sultan II. Abdülhamid Hân’ın Kabri Başında Kuran-ı Kerim Tilaveti ve Dua

“Tarih” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir