Android Cihazlara Bulaşan Virüs Nasıl Temizlenir?

Googlenin muhteşem bir sistemi..
Kullanıcı avatarı
Sivasli_14
Site Admin
Site Admin
Mesajlar: 2213
Kayıt: 04 Ağu 2017, 23:57
Konum: Sivas
Teşekkür etti: 228 kere
Teşekkür aldı: 7706 kere
İletişim:

Android Cihazlara Bulaşan Virüs Nasıl Temizlenir?

Mesajgönderen Sivasli_14 » 03 Haz 2018, 01:48

Merhaba Arkadaşlar,

Bugün sizlerle Android işletim sistemine sahip cihazlarınıza virüs bulaşma durumuna karşılık neler yapmanız gerektiğini anlatmaya çalışacağım...

İlk öncelikle şunu bilmenizi isterim ki, Android bir cihaza virüs bulaşmışsa virüsün cihaza neler yaptığını anlamaya çalışmanız gerekmektedir. Çünkü bir çok virüs çeşidi olduğu için virüslerle baş etmenin farklı yöntemleri bulunmaktadır.

Mesela bir cihazın donması, yavaşlaması, batarya kullanımının normalin üstünde artması gibi durumlar bir çok kişinin başına gelebilecek olaylardır. Ama bu sorunların yanı sıra güvenlik tehdidi oluşturan virüslerin olduğunu unutmamak gerekir. Bunun için de kesinlikle virüslerden korunmanız gerekmelidir.

andorid-virus-antivirus.jpg
andorid-virus-antivirus.jpg (33.44 KiB) 64 kere görüntülendi


Son zamanlarda en sık karşılaştığımız virüsler, telefon görüşmelerimizi kaydetme, telefon IMEI numaralarımızı çalma gibi özelliklere sahip olabiliyorlar. Piyasadaki bir çok virüslü uygulamanın Google'ın yapmış olduğu güvenlik testlerinden kurtulmuş olup Play Store'a sızdığını belirtmek isterim.

Peki, virüslü uygulamaları cihazlarımıza yüklemekten nasıl kaçınabiliriz? Yazının devamında sizi çözüme ulaştıracak bilgilere ulaşabilirsiniz.

1- Anti-virüs kullanımı yapılmalı

Anti-virüs yazılımları, Android cihazlarda olması gereken en önemli uygulamalardır. Sıfır bir cihazı kullanıma başlamadan önce piyasada en popüler olan antivirüs uygulamasını kurmayı ihmal etmemek gerekir. Böylece virüs koruması olan cihazı kullanmaya başlamak sizi rahatlatacaktır. Ancak kullanıma başladığınız bir cihaza virüs bulaşmışsa bile hemen anti-virüs uygulamasına başvurarak cihazın virüslerden temizlemesini sağlayabilirsiniz.

Eğer cihazınıza kurduğunuz uygulamada bu konuda sizi çözüme kavuşturmuyor ise o zaman son çare cihaza format atmak olacaktır.

2- Andorid cihaza format atma

Bazı virüslerin modem kaynaklı olduğunu hatırlatmak isterim. Bu duruma maruz kalan cihazların beklenmedik anda anasayfa değiştirdikleri olabiliyor. Böylesine bir durumla karşılaşmanız halinde kullanımını yaptığınız anti-virüs uygulamalarının gücü yetersiz kalmaktadır. Yapmanız gereken son işlem ise cihazınızın tüm yedeklerini (resim, müzik, notlar vb.) alıp, format işlemi yaparak cihazınızı ilk günkü haline getirmek olacaktır.

 ! Mesaj kısım: Sivasli_14
Format atma işlemine başlamadan önce, telefonunuzun şarjı %50 üzerindeyken ses tuşlarından biri ve güç tuşuna basılı tutun. (Bu işlem farklı cihaz modellerinde değişiklik gösterebilir.) Açılan ekranda ses tuşları yardımıyla Wipe Data/Factory Reset seçeneğine gelin ve güç tuşu ile bu seçeneği seçin. Ardından ses tuşları yardımıyla Yes yazısı üzerine gelin ve güç tuşu ile seçin. Sonrasında Reboot System Now seçeneğine gelip güç tuşu ile seçip cihazınızı yeniden başlatın. Bu işlem sonucu tüm verileriniz sıfırlanacak ve cihazınıza bulaşan virüs ortadan kaybolacaktır
Gizli Mesajlar Teşekkür Butonu İle Açılmaktadır. - Yeni Üyemiz Okuyunuz.

Ben Bir Acep İle Geldim,
Kimse Halim Bilmez Benim,
Ben Söylerem, Ben Dinlerem,
Kimse Dilim Bilmez Benim.

“Android” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir