Örümcek öldürülebilir mi?

"İNNEDDÎNE INDALLÂHİL İSLAM" ALLAH Katında Tek Din İslamdır..
Erbug
Paylaşımcı Üye
Paylaşımcı Üye
Mesajlar: 1508
Kayıt: 25 Eyl 2017, 02:54
Teşekkür etti: 1540 kere
Teşekkür aldı: 8806 kere

Örümcek öldürülebilir mi?

Mesajgönderen Erbug » 20 Eyl 2018, 04:49

Örümcek öldürülebilir mi?

Yüce dinimizce zararlı hayvanlar dövülmeden, yakılmadan, işkence edilmeden keskin bir âletle ve çabuk öldürecek bir usûlle-yöntemle kesilir, vurulup öldürülür. [el-Fetâva'l-Hindiyye, 5, 361] Buradaki umumi ifadenin içine örümcek de dahildir tabii, onlar da öldürülebilir.

Mesela, başkalarına zarar veren bir köpeği bulunan kimse, kendisine hatırlatıldığı halde bu zarara mâni olmazsa, çevre sâkinlerinin o köpeği öldürme hakları vardır. [el-Fetâva'l-Hindiyye, 5, 360] Bu meyanda çekirge de öldürülebilir, çünkü zaten av hayvanları cinsine girer.

***

Sözünü ettiğiniz yazımızda, karınca ile alakalı genişçe bilgi vermiş idik. Ancak cevap sadedinde ondan da sözetmek gerekirse, kısaca şunları söyleyebiliriz:

Karınca kendiliğinden zarar vermiyorsa öldürülmez, veriyorsa öldürülebilir; fakat -yukarıda da belittiğimiz üzere- yakılmaz ve suya atılamaz.

***

Bit-pire-tahtakurusu vs. gibi haşerat her halükârda öldürülür.

***

Yabanarısı ve benzeri diğer haşerat zarar vermiyorlarsa öldürmemek daha iyidir.

***

İpek kozasını güneşte bırakıp kurtlarının ölmesini sağlamakta da bir mahzur yoktur; çünkü bu, insanların yararına olan bir şeydir. [el-Fetâva'l-Hindiyye, 5, 361] Bu mevzuda Rasûlullah Efendimizin (s.a.v.) şu hadîs-i şeriflerini de göz önünde bulundurmak gerekir: "Ateşte sadece onun Rabbi (c.c.) ceza verebilir." [Nemenkânî, 4, 202; Nevevî, el-Fetâvâ, 247]

***

Ve yine Rasûlüllah Efendimizin (s.a.v.), "Allah (c.c.) her şeyde ihsân'ı (güzel yapmayı, iyi muamele etmeyi) emretmiştir. O bakımdan, öldürdüğünüzde en güzel tarzda öldürün; boğazladığınızda en güzel yolla boğazlayın. (Hayvan) boğazlayacak olanınız, bıçağını iyi bilesin" [Müslim, Sahîh, Sayd, 57; Tirmizî, Sünen, Diyyât, 14; Neseî, Sünen, Dahâya, 22] hadîs-i seriflerini de bu vesileyle hatırlamak, herhalde yerinde ve yararlı olur kanaatindeyim.
UYARI:
Paylaştığım Mp3 ve Albümler tanıtım amaçlı olup, indirenler tarafından 24 saat içerisinde silinmelidir.
Aksi bir durumda http://varbiraz.net/ ve şahsım sorumlu tutulamaz.

“Dinimiz İslam” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir