Size De Mi Yemin Ettirdi?

Resim,Video,Fıkra Vb.. :)
xkahramanx
Forum Üyesi
Forum Üyesi
Teşekkür etti: 1 kere
Teşekkür aldı: 1 kere

Size De Mi Yemin Ettirdi?

Mesajgönderen xkahramanx » 12 Nis 2019, 12:26

Size de mi yemin ettirdi?

Padişah Üçüncü Mustafa, bir gün Ragıp Paşayı huzuruna çağırtarak şu isteğini söyler.
"Bana Haşmet’i çok kişi methetti. Bir gün şu Haşmet'i çağır da kendisini bir dinleyeyim.”
Ragıp Paşa:
"Ferman padişahımızındır!" diyerek huzurdan ayrılır. Hemen Haşmet'i buldurup ona şöyle der:
"Bak Haşmet, padişahımız seni huzuruna istedi. Onu eğlendirmek için elinden geleni yap. Yalnız, bilmen gereken bir husus var: Efendimizin huzurunda paradan puldan söz açarsan kelleni orada bırakırsın ona göre! İşte bu yüzden onun yanında paradan puldan söz etme.”
Bunun üzerine Haşmet de paşaya:
“Sen merak etme paşam." der.
Ragıp Paşa yine de işi garantiye almak istediği için şöyle diyerek onun yemin etmesini ister:
“Sana güvenilmez Haşmet; hele sen besmele çekip bir yemin et bakalım!”
Bunun üzerine Haşmet, istek üzerine birkaç kez yemin ettikten sonra sarayın yolunu tutar. Padişah onu bekletmeden huzuruna kabul eder. Haşmet yaptığı esprilerle, anlattığı nüktelerle Padişah Üçüncü Mustafa'yı doyasıya güldürür. Bu arada da “Padişah, bunca güldürmeme elbette ki bir şeyler verir." diye düşünür. Ama böyle bir düşünce, padişahın aklının ucundan bile geçmez. Yalnız, para yerine Haşmet'e sıkça iltifatta bulunup memnuniyetini:
“Çok güzel Haşmet, durma, devam et!" diyerek dile getirir. Bir müddet sonra da:
“Seni yine çağırtacağım Haşmet." şeklindeki sözlerle uğurlar onu.
Haşmet, düşünceli düşünceli saraydan çıkmak üzere iken bir mabeyincinin:
"Sizi oldukça düşünceli görüyorum, bir sorun mu var?" diye sorması üzerine Haşmet de:
"Padişaha arz edilecek bir husus vardı, onu söylemeyi unuttum da onu düşünüyorum." der. Padişah, durumdan haber edilince Haşmet'i tekrar huzuruna kabul eder. Haşmet, padişaha şöyle der:
"Özür diliyorum padişahım! Size bir şey sormayı unuttum; izninizle onu soracaktım. Ben huzurunuza çıkmadan önce Ragıp Paşa bana “Sakın ola padişahın huzurunda paradan puldan bahsetme.” dedi ve üstüne üstlük bir de bunun için yemin ettirdi. Acaba benden önce huzurunuza çıkıp, ‘Haşmet'in yanında sakın paradan puldan söz etmeyin.’ diye size de mi yemin ettirdi?"
Haşmet'in meseleye böylesine yaklaşımı ve bu zekâsı padişahın hoşuna gider ve ücretini fazlasıyla öder.

“GülDür” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir