Eski İstanbul Sinemaları(ALINTIDIR)

Konu Kısıtlaması Olmadan Kendi Düşünceleriniz...
Kullanıcı avatarı
mali_
FilMan
Mesajlar: 3380
Kayıt: 11 Eyl 2017, 19:44
Teşekkür etti: 506 kere
Teşekkür aldı: 1684 kere

Eski İstanbul Sinemaları(ALINTIDIR)

Mesajgönderen mali_ » 13 Ağu 2019, 21:09

Eyüp'te
1 - Melek sineması
2 - Mete sineması
3 - Şafak sineması
Taşlıtarla'da ( bugünkü G.O.Paşa )
1 - Tunca sineması
2 - İpek Ssineması
3 - Zengin sineması (bugün yerinde Şafak Hastanesi var)
Sağmalcılar^'da ( bugünkü B.Paşa)
1 - Lale sineması
2 - Ender sineması
3 - Sayanora sineması
4 - Tunç sineması
Vardı ( bunlar 1968 yılı itibarıyla tabii ki )
Beşiktaş "SUATPARK,Aksaray'da Kristal sineması
1 - Bulvar Sineması
2 - Yıldız Sineması
3 - Kristal sineması
4 - Kısmet Sineması
5 - Nilgül Sineması (Fındıkzade)
6 - Sur Sineması ( Topkapı)
7- Aydın Sineması (Şehremini)
Taksimden aşağı doğru inerken Solda Lale sineması,Karşısındaki fitaşlar eskiden yoktu Sağda şimdi yıkılan Saray sineması vardı,Karşısında Alkazar sineması vardı,Sarayın yanında yanılmıyorsam sonradan adı sonradan Lüks olan Emek sinemsı vardı ,Melek sineması sokağa girince solda idi,Sokağın dibinde ise Ar sineması açılmıştı. İstiklal caddesinde ilerleyince soldaki sokak Sinema Yenimelek açıldı,Ana caddede biraz ilerde solda Atlas sineması vardı.
Tünele gelmeden sağda Elhamra pasajında Elhamra sineması vardı,Harbiyede Konak
Pangaltında sağda İnci solda şimdiki otelin olduğu yerde de Tan sineması vardı ,Daha ilerde solda açıldığı zaman çok ilgi toplayan Site sineması vardı. Şişlideki Kent de sonradan açıldı
Kaleiçi dediğimiz semtlerdeki eski İstanbul sinemaları
1- Hakan sineması ( Karagümrük )
2- Stad sineması ( Karagümrük )
3- Renk sineması ( Fatih )
4- Zevk sineması (Fatih )
5- Yeni sinema ( Şehzadebaşı )
6- Gündeş sineması ( Şehzadebaşı )
7- Gül sineması ( Şehzadebaşı )
8- Kulüp sineması ( Şehzadebaşı )
9- Marmara sineması ( Beyazıt )
10- Şafak sineması ( Çemberlitaş )
11- İpek sineması ( Çemberlitaş )
12- Alemdar sineması ( Sultanahmet ) ,Kadıköydeki Süreyya sinemasi
Beşiktaş'ın eski sinemaları...
1-Mıstık
2-Yıldız
3-Suatpark(Arka bahçesi yazlık olarak ta hizmet verirdi.)
4-Kanburun bahçesi(Yazlık)
5-Yumurcak
Kadıköy sinemaları: Yurt sineması(bugünkü halk eğitim merkezi) Süreyyasineması(günümüzde Kadıköy Belediyesi tarafından Süreyya operasına çevrildi )bu şekilde varlığını sürdürüyor.Kadıköy sineması halen faal.Hale sineması (uzun yıllar önce Reks oldu) birkaç yıl öncede nedense REXX oldu.Opera sineması yıkıldı yerine pasaj yapıldı.Ocak sineması da epeyce direndi birkaçyıl önce o da kapandı.Daha önceleride Efes ve Feza sinemaları vardı.Büyük ferah sinemalardı yıllar önce iş merkezine çevrildiler. Suadiyede de Atlantik ve Suadiye sinemaları vardı.Atlantik yabancı film Suadiye ise yerli film gösterirdi.Onlarda büyük sinemalardı.muradiye mahallesi Ali Suavi sokak civarında Iki tane vardi, Kerem ile Aslı
Üsküdar sinemaları: Hale,Bizim,Sunar
Hale yıkıldı yerine büyük bir sinema yapıldı ve adı lale oldu yıllar sonra o da yıkıldı ve tarih oldu.Bizim sinemanın adı ışık oldu.Sonraları arkasındaki küçük alana yazlığı da yapıldı.Sonra ikisi birden yokoldu.İçlerinde en uzun dayanan Sunar oldu.Sex filmleri furyasında bile sex filmi oynatmadan epeyce varlığını sürdürdü.Balkonuyla,localarıyla güzel bir sinemaydı.O da işyeri,pasaj olarak ortadan kayboldu gitti.Birde Bağlarbaşı Çiftlik durağında çiftlik sineması vardı.Onun da arkasında yazlığı vardı.
Fitas (Sanirim o zamanlarin en modern sinema salonu idi.)
Dunya (Fitas pasajina girdigimizde Fitas in salonu yukarda ve Dunyanin salonu alt katta idi.)
Venus (Taksim meydaninda mevcut idi) ,Kurtulus
Yeni Atlas ,Elmadag şan,as,Harbiye - Pangalti konak,tan,Sisli Kent ,Site
mecidiyeköy özlem(1.taşocağı cad) ayşem(yazlık)ortaklarda idi diye hatırlıyorum gültepe selman(talatpaşa cad)
çeliktepe bulut(7 film birden) ata bahçelievler ünverdi
Üsküdar'dan iki sinema daha İmrahordaki Arzu sineması:Önce yerine kahvehane ve bilardo salonu yapıldı
Üsküdar Fıstıkağacında Oya sineması vardı.Şehzadebaşı Kulup sineması.
İstanbul un Sinemalarını 1977 de Dolaşmaya Topkapı dan başlıyayım. Topkapı da Sur Sineması vardı, Çapaya doğru ilerlediğimizde ise Kan Merkezinde Aydın Sineması (Hala Faal) Kocamustafapaşa İstikametine doğru gidersek Zengin Sinemasını biraz ilerde ise Çoruh, Özlem, Özkan sinemasını görürdük. İETT otobüslerinin kalkış yerinde ise Yazlık sayanora ve Can Sinemaları vardı. Cerrahpaşa Yolu üzerinden Aksaray a giderken ilk raslayacağımız sinema Yazlık ve Kışlık İstanbul sineması idi. Fındıkzadede Nilgül sineması vardı.Cerrahpaşa hastanesini geçince Kristal Sineması onun karşısındaki sokağa girince porno filmlerle efsane olmuş ve hala faaliyetini sürdüren Güneş Sineması onu geçince Erotik filmler oynatan Köşk sineması arkasında ise yıldız sineması vardı. Aksaray Meydanda Bulvar sineması, Caminin arkasında ise Yıldırım sineması seyircilere hizmet verirdi. Şehzadebaşına geldiğimizde Yeni Sinema ve Kulüp sineması vardı. Çemberlitaşa doğru Azak sineması Çemberlitaşta ise İpek Şafak sinemaları bulunurdu. Beyoğluna Tünel istikametinden girdiğimizde Elhamra sineması ilk gördüğümüz sinema olurdu. Galatasaray lisesini geçince Şimdi Ferhan Şensoy Tiyatrosu olan Ses sineması onun yanında olan Rüya Sineması Karşısında Dev bir Sinema Salonu bulunan Atlas Sineması (Bu Sinemadan Kocaman bir Pasaj ile İki salon Çıkardılar) Atlas sinemasının arka sokağında ise Yeni melek vardı. Yeni melekten Karşıya doğru gidersek emek Sineması ve Sinepop vardı. sokağın İstiklal kısmında ise Lüks sineması onun yanında Saray sineması Karşısında Alkazar Sineması İlerisinde ise Altlı Üstlü Sinemalar Fitaş ve Dünya vardı. Meydanda ise Venüs Sineması vardı. Elmadağ istikametine yöneldiğimizde Şan Sineması Harbiye As Sineması, Kurtuluşta Feriköy sapağında Pangaltı (Feriköyde İdil) Karşısında İnci sineması ilerisinde Gazi karşısında ise Site sineması mecidiyeköye doğru Kent sineması film gösteriminde faaldiler. Beşiktaşta ise Yumurcak, Mıstık, suatpark ve Yıldız Sinemaları
Yeni Ar, Saray, Yeni Melek, Lüks ve Lale sinemalarının bulunduğu Beyoğlu'nu hatırlayan kaç kişi kaldı? Kaç kişi için bu salonlar önem taşıyor? Ama hadi bunlardan geçtim, yakın bir gelecekte Emek, Alkazar, Rüya ve Sine-pop (eski Yeni Ar) sinemalarını da hatırlayan kalmayacak. Geçmişinden ve kültüründen koparılmış alabildiğine anlamsız ve sevimsiz bir Beyoğlu bekliyor gelecek kuşakları. Hiç kuşkusuz ki her kuşak kendi çağının verileriyle algılar dünyayı, benim çocukluk ve gençlik yıllarımda Beyoğlu'na gitmek bir anlamda sinema ya da tiyatroya gitmek demekti. Bugünse Ortaoyuncular dışında bir tiyatro yok, sinema salonlarıysa şu ya da bu gerekçeyle birer birer kapanıyor. Oysa tarih ve kültürü yaşamın vazgeçilmez ve hatta en renkli, en önemli unsuru sayan uygar bir ülkede bu sinemalardan en azından en karakteristik olanları korunarak birer film merkezi haline getirilir ve gelecek kuşaklara aktarılırdı. Emek Sinemasından habersiz bir yeni kuşak düşünülebilir mi? Ama Beyoğlu, Beyoğlu'nun tarihi rant hırsına kurban ediliyor ne yazık ki. Emek Sineması ve İnci Pastanesinin bulunduğu tarihi binanın bu kurumlara dokunmadan devlet eliyle restore edilmesi pekala mümkünken özel sektöre devredilip yıkımına karar verildi.
Cerrahpaşa Yolu üzerinden Aksaray a giderken ilk raslayacağımız sinema Yazlık ve Kışlık İstanbul sineması idi.
İstanbul Sinemasının hemen çaprazında da Yuvam Sineması vardı,genelde karate filimleri oynatırdı.İstanbul yıkıldı,Yuvam kapandı,Can düğün salonu oldu.
Kasımpaşa'da da 1980'li yıllara kadar 3 sinema vardı. Geyikli sineması yıkıldı yerinde inşaat malzemeleri satış deposu ve Geyikli işkembecisi var Zafer sineması yıkıldı yerine tv stüdyosu yapıldı Ünal sineması yıkıldı ama son durumunu bilemiyorum. 1980'li yılların ortalarında 3 sinemada kapandı.
Eyüp'teki sinemalar Mete Sineması,Bir başka hem yazlığı hem kışlığı olan sinema Şafak Sineması'ydı,Bir diğer sinema ise Melek Sineması'ydı. Onun da hem kışlığı hem yazlığı vardı.
Küçükyalı'da Sinema 63 vardı.Üsküdar sinemaları: Hale,Bizim,Sunar
Hale yıkıldı yerine büyük bir sinema yapıldı ve adı lale oldu yıllar sonra o da yıkıldı ve tarih oldu.Bizim sinemanın adı ışık oldu.Sonraları arkasındaki küçük alana yazlığı da yapıldı.Sonra ikisi birden yokoldu.İçlerinde en uzun dayanan Sunar oldu.Sex filmleri furyasında bile sex filmi oynatmadan epeyce varlığını sürdürdü.Balkonuyla,localarıyla güzel bir sinemaydı.O da işyeri,pasaj olarak ortadan kayboldu gitti.Birde Bağlarbaşı Çiftlik durağında çiftlik sineması vardı.Onun da arkasında yazlığı vardı,Sunar sineması Üsküdar'ın en iyi sineması idi.Şu anda Kızılay merkezi var. Önce Ergin daha sonra Zafer sineması maalesef malum furyaya uydu ve sadece o tür filmler oynattıktan sonra kapandı Yazlık sinema olarak Ergin sinemasının arkasında Toptaşı cezaevi'nin altında bulunan GÜL sineması vardı.Birde Bağlarbaşı'ında Tam Beykoz yoluna dönüşte (Yılmaz KÖKSAL'lın galerisinin yanında) NEŞE SİNEMASI vardı.
Maltepe'de şimdiki Grandhaus AVM'nin olduğu yerde bir sinema vardı. Sanırım adı Çeliktaş idi. Yine Maltepe'de minibüs caddesi üzerinde şu anda İş Bankasının olduğu yerde İlgen sineması vardı sonradan binayı yıktılar.
Tam yerini hatırlamamakla beraber 1-2 tane yazlık sinema bulunmaktaydı Maltepe'de.
Cevizli'de 73 sineması, Pendik'te Ark sineması bulunmaktaydı. Kadiköy Bahariye caddesi üzerindeki Kadiköy sineması bayağı eskidir.
Kadiköy Bahariye caddesi üzerindeki Kadiköy sineması bayağı eskidir.Bu cadde üzerinde ayrıca, Süreyya, Ocak sineması ve daha ileride Adliyenin karşı sokağında Reks sinemalarıda bulunurdu, Bir filmi izledikten sonra ertesi gün diğerine gider yeni filmleri kaçırmamaya çalışırdım. Ayrıca birde AS sieması vardı,
şaşkınbakkal'da Atlantík ve epey bir zaman sonra tam karşısında köşede hizmete giren Suadiye sineması vardı.ayrıca Suadiye Atlantik sineması
Köşk (Aksaray) Güneş (Aksaray)Ulus ve Gar Yazlık sinemaları (Yenikapı) Şen (Samatya) Arı Yazlık Sinema(Kocamustafapaşa) Zengin (Küçükhamam)
Şehzadebaşı sinemalarını doğrusuyla sıralayım Fatihten Beyazıt istikametine doğru sağ kolda Yeni sinema ilerisinde Emre onun ilerisindede Milli sinema idi. Sol kolda Ege(kulup oldu) Turan ve Ferah'tan ibaretti.
1970 lerde Istanbul Caglayan semtinde Cakmak ve Erkoc sinamasi vardi.
Üsküdar sunar sinemasının Az aşağıda da IŞIK SİNEMASI vardı.. Ferdi TAYFUR 'un Bende Özledim filmi oynarken yanmıştı. kocamustafapaşada özlem özkan sinemaları vardı muratmahalesinde gül sineması vardı yazlık ve kislikti,Küçükyalı da İhya Sineması ( Küçükyalı Merkez İlkokulu karşısı) Pendik te Ark Sineması vardı.
Kiziltoprak'taki Kent sinemasi çok guzeldi.Halep Pasajı ve içinde bulunan Beyoğlu Sineması,
Marmara sineması nın yerinde Emporium hotel var şimdi.80 lerin sonunda tadilat yapılmış.
taşlıtarlada 1. zengin 2 tunca 3 ipek sinemaları vardı. Ama bir de şimdiki gaziosmanpaşa meydanı cıvarında olan yazlık bir sinema vardı,BEŞİKTAŞTA FERİYE SİNEMASI KAPANDI
gaziosmanpaşa meydanında ki yazlık sinemanın adı ''NUR SİNEMASI '' İDİ
SARIGÖLDE YABANCI FİLM OYNATAN ''MEHTAP SİNEMASI''
BOZANEYE DOĞRU YERLİ FİLMLER OYNATAN ''TARLA SİNEMASI''
AZ İLERDEDE ''YENİ DOĞAN'' SİNEMALARI VARDI YAZLIK SİNEMA OLARAK...
İPEK -ZENGİN-TUNCA KAPALI SİNEMA SALONLARI VARDI
BİR MİNİBÜS DIŞINA FİLM AFİŞLERİ YAPIŞTIRIR VE MEGAFONLA MAHALLE ARALARINDA DUYURU YAPARLARDI,Beyoğlu sinepop sineması şişli kent tiyatrosunun olduğu yer 2-3 yıl öncesine kadar sinemaydi kent sineması

Kullanıcı avatarı
Dedecan 61
Forum Üyesi
Forum Üyesi
Mesajlar: 165
Kayıt: 03 Şub 2019, 00:08
Teşekkür etti: 378 kere
Teşekkür aldı: 217 kere

Eski İstanbul Sinemaları(ALINTIDIR)

Mesajgönderen Dedecan 61 » 13 Ağu 2019, 22:26

Hey gidi Ne günlerdi yaa .. Çoğu kapandı maalesef...

ferdises
Albüm Yasaklısı
Mesajlar: 72
Kayıt: 12 Kas 2017, 16:36
Teşekkür etti: 261 kere
Teşekkür aldı: 35 kere

Eski İstanbul Sinemaları(ALINTIDIR)

Mesajgönderen ferdises » 14 Ağu 2019, 00:39

sagol kardes


“Söz Sizde” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir