Atsız Mecmua 1-17

Elektronik Kitaplar..
Kullanıcı avatarı
Sivasli_14
Site Admin
Site Admin
Teşekkür etti: 126 kere
Teşekkür aldı: 1915 kere
İletişim:

Atsız Mecmua 1-17

Mesajgönderen Sivasli_14 » 21 Eyl 2017, 23:44

Resim

Atsız Mecmua Nedir? Neyin nesidir :?:

Hüseyin Nihâl Atsız tarafından çıkarılan bilim, kültür ve siyaset dergisi.

Atsız Mecmua, 25 mayıs 1931 tarihinde yayımlanmaya başladı. Yazarları arasında Hüseyin Nihâl Atsız, Ord. Prof. Dr. Zeki Velidi Togan, Ord. Prof. Dr. Fuad Köprülü gibi isimler vardı.

Genel siyasal çizgisi, Nihâl Atsız'ın bayraktarlığını yaptığı yeni Türkçülük düşüncesi idi. Prensipleri arasında Türkçülük ve Köycülük göze çarpmakta idi.

İlk sayısında aşağıdaki yazılar yayımlandı (yazar olarak, yazıların altındaki imzalar gösterilmiştir)

Türk Destanının Tasnifi - Prof. Ahmed Zeki Valîdî
Türkler Hangi Irktandır? - H. Nihâl
Soviyet Ülkelerinde Yaşayan Türk Kavimlerine Dair İstatistik Malumat - Abdülkadîr
Yaz Tatilinde Talebe Seferberliği ve Bunda Muallimlere Düşen Vazife - dede korkut
Birden Bire Sönen Kandilin Hikayesi - Sabahattin Ali
Deli - Şakir Ziya
Fikir Hayatı - A. K.
Mecmualar ve Gazeteler
Spor - M. Ekrem
Bugünün Gençlerine... - Atsız

Yıllığı 180 kuruş olan dergi, 25 eylül 1932'de son sayısını çıkardı. bu son sayı, derginin 17. sayısı olmuştu.

Bazılarınız bu dergi de Sabahattin Ali'ninde olmasına şaşırabilir. Atsız ve Sabahattin Ali bir zamanlar aynı görüşü paylaşıyorlardı. Aralarının neden bu noktaya geldiği küçük bir araştırma ile öğrenilebilir.

Neler Var?

Atsız Mecmua dergisinin 1-17 sayısı pdf halinde ve rarlanmış halde bulunmaktadır. Ayrıca Atsız'ın, Adile Ayda'ya kendi el yazısı ile yazmış olduğu mektup bulunmaktadır. Bu mektuplara, "Atsız'dan Adile Ayda'ya Mektuplar" kitabından ulaşabilirsiniz. Adile Ayda, Etrüsklerin araştırılması ile ilgili de bilinir ve Sadri Maksudi Arsal'ın kızıdır.

Gizli Mesaj: Kapalı
Lütfen Gizli Mesajı Görmek İçin Teşekkür Butonunu Kullanın..

Şifre: www.varbiraz.net
Gizli Mesajlar Teşekkür Butonu İle Açılmaktadır. - Premium - Özel Üyelik = Sınırsız İndirme..

Ben Bir Acep İle Geldim,
Kimse Halim Bilmez Benim,
Ben Söylerem, Ben Dinlerem,
Kimse Dilim Bilmez Benim.

“E-Kitap İndir” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir