MADEN - ÖDÜLLÜ TÜRK FİLMİ 1978 - (Cüneyt Arkın, Tarık Akan, Halil Ergün)

60-70-80-90 Lı Yılların Sinema Filmleri..
Cevapla
recording43
Albüm Yasaklısı
Mesajlar: 40
Kayıt: 15 Ağu 2020, 19:31
Başlıklar: 35
Has thanked: 152 time
Been thanked: 25 time

MADEN - ÖDÜLLÜ TÜRK FİLMİ 1978 - (Cüneyt Arkın, Tarık Akan, Halil Ergün)

Mesaj gönderen recording43 »


Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Bu filmin hikayesi Zonguldak'ta geçsede filmin çekimleri (KÜTAHYA'nın TUNÇBİLEK Beldesi'nin Maden Ocaklarında Çekilmiştir.


Maden; Cüneyt Arkın, Tarık Akan ve Hale Soygazi'nin başrollerini paylaştığı Türk Filmidir. Maden filminin oyuncuları; Cüneyt Arkın, Tarık Akan, Hale Soygazi, Meral Orhansoy, Halil Ergün, Nurhan Nur, Ahmet Turgutlu.

Maden filminin senaryosunu ve yapımcılığını Yavuz Özkan yapmış, müziklerini ise Zülfü Livaneli hazırlamıştır.

ULUSLAR ARASI ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ ‘78 En İyi Film En İyi Uluslararası Film En İyi Erkek Oyuncu En İyi Kadın Oyuncu En İyi Işık En İyi Set En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (1978 yılında Ulusal Yarışma 1.si olarak, Uluslararası Yarışmaya katıldı.)

Yılın Filmi Ödülü Maden filminin konusu: Zonguldak'ta madende çalışan işçiler, oldukça zor şartlar altında ve yetersiz güvenlik önlemleriyle geceli gündüzlü çalışmaktadırlar. Tek amaçları evlerine ekmek götürmek ve ailelerini geçindirmek olan bu işçilerden İlyas durumun ciddiyetinin farkındadır. Arkadaşları Nurettin ve Ömer'i de uyarır ve sendikanın harekete geçmesi, gerekli güvenlik tedbirlerinin alınması için imza toplar. Fakat işlerinden kovulma korkusuyla pek çok iş dayanışmaya ya da greve destek vermez. İlyas mücadelesinde yalnız kalır ve çıkar grupları tarafından tehdit edilir. Ama acı gerçek çok uzak değildir. Birkaç hafta sonra madende gerçekten ciddi bir patlama yaşanır ve İlyas'ın göçük altında kalır. Hayatını kaybeden işçilerden biri olur. Bunun üzerine maden işçileri İlyas'ın cansız bedenini omuzlarında taşıyarak birlik ve dayanışma sözü verirler... Türk sinemasının 1970'lerde yaşadığı toplumsal gerçekçilik değişiminin en bilinen örneklerinden olan film, usta sinemacı Yavuz Özkan'ın imzasını taşıyor. Cüneyt Arkın'ı alışılmışın dışında bir rolde izlediğimiz yapımda Tarık Akan ve Halil Ergün de yer alıyor.


Tüm Konu Şifrelerim:
varbiraz.net/recording

Cevapla

“Yeşilçam Filmleri” sayfasına dön