Biz de onlar gibi kaçalım mı?

Resim,Video,Fıkra Vb.. :)
xkahramanx
Forum Üyesi
Forum Üyesi
Başlıklar: 0
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Mesaj gönderen xkahramanx »

Sultan Mahmut’un padişahlığı döneminde bir adam, ısrarla onun huzuruna çıkmak istiyormuş. Günün birinde bu istek padişaha iletildiğinde onu huzuruna kabul etmiş. Bu adam, padişaha derdini özetle şöyle anlatmış.
"Padişahım! Ben çok tembel bir adamım, bir türlü çalışamıyorum. Bir de çoluk çocuk sahibiyim. Onlara da bakamıyorum. Sizden bana bir iyilik yapmanızı istiyorum."
Sultan Mahmut, huzuruna çıkan ve böylesine ilginç bir mazeret göstererek yardım talebinde bulunan o şahsa acıyarak adamlarına emir vermiş:
"Bu zata maaş bağlansın."
Bir sonraki gün bu olayı duyan bir başka adam gelmiş ve aynı mazereti ileri sürerek maaşa bağlanmasını istemiş. Bu adama da aynı şekilde padişahın talimatı üzerine maaş bağlanmış. Bu iki olayı duyan bir başkası da aynı istekle gelmiş. Derken bunların sayıları 500'ü bulmuş. Sultan Mahmut bakmış ki iş olacak gibi değil, yanına en iyi adamlarından birini çağırarak şöyle demiş:
"Filân yerdeki ahşap binaya, tembel olduklarını söyleyen bu adamları doldurun. Binanın arka kapısını açık tutarak binayı ön kapıdan ateşe verin. Sonra da onlara dikkatlice bakın bakalım kaçacaklar mı? Böylelikle onların ne kadar tembel oldukları ortaya çıkmış olur."
Padişahın isteği hemen yerine getirilmiş. Binanın ateşe verildiğini gören tembel kişiler, tabana kuvvet vererek arkalarına bakmadan kaçmaya başlamışlar. İçeride sadece iki kişi kalmış. Biri diğer köşede, biri ise bu köşede. Ateşin kendilerine oldukça yaklaştığını gören diğer köşedeki, bu köşedekine seslenmiş:
"Ne diyorsun arkadaş, biz de onlar gibi kaçalım mı?"
Bu köşedeki, sorulan bu soruya yattığı yerden şu cevabı vermiş.
"Yahu hiç üşenmeden konuşuyorsun!"
Durumdan haberdar olan padişah, şu emri vermiş:
"Kaçmaya üşenen bu iki kişinin maaşları devam etsin, diğer¬lerinin maaşlarını ise kesin!"

“GülDür” sayfasına dön